logo
Wersja dla niedowidzących
  Powiatowego Urzędu Pracy
Choose language:       
corner
Statystyki
Rejestr zmian
Mapa strony
Instrukcja biuletynu
Pliki do pobrania
corner
  
corner corner
corner corner
 Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu
plus Dane podstawowe
plus Struktura organizacyjna
plus Podstawy prawne funkcjonowania Urzędu
plus Sprawozdania z działalności Urzędu
 Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego
minus Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego
 Sprawozdania finansowe
minus Sprawozdanie finansowe za 2018r.
minus Sprawozdanie finansowe za 2019r.
minus Sprawozdanie finansowe za 2020r.
minus Sprawozdanie finansowe za 2021r.
minus Sprawozdanie finansowe za 2022r.
minus Sprawozdanie finansowe za 2023r.
 Oferty pracy
minus Lokalne oferty pracy
minus Oferty pracy w kraju
minus Oferty pracy zagranicą
 Aktualności
minus Stawki, kwoty i wskaźniki
plus Przepisy prawne
plus Informacje Urzędu
plus Oferty pracy w PUP Grójec
 Zamówienia publiczne
plus Przetargi
plus Inne formy zamówień publicznych
 Europejski Fundusz Społeczny
minus Projekty EFS
 Powiatowa Rada Rynku Pracy
minus Powiatowa Rada Rynku Pracy
minus Skład Powiatowej Rady Rynku Pracy
minus Porządek posiedzeń
 Program promocji zatrudnienia
minus Program promocji zatrudnienia
 Program Aktywizacja i Integracja
plus Konkursy PAI
 Inne
plus Analizy efektywności i skuteczności szkoleń
plus Instrukcja obsługi biuletynu
minus Redakcja Biuletynu
 Urzędy Centralne
minus Spis adresów
 Informacje
plus Uchwały
plusPrzetargi
plusOgłoszenia
plusObwieszczenia
 Sprawy do załatwienia
 Urzędy pracy w Polsce
 Urzędy skarbowe w Polsce
A A A


Spis dokumentów:
1. Kryteria wyboru instytucji szkoleniowych

 Szkolenia

 

Szkolenia to pozaszkolne zajęcia mające na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy, w tym umiejętności poszukiwania zatrudnienia.  
 
 Z usług szkoleniowych może skorzystać:
  1. osoba bezrobotna,
  2. osoba poszukująca pracy, która:
  • jest w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
  • jest zatrudniony u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub który jest
    w stanie likwidacji, z wyłączeniem likwidacji w celu   prywatyzacji,
  • otrzymuje świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny, określone w odrębnych przepisach,
  • uczestniczy w zajęciach w Centrum Integracji Społecznej lub indywidualnym programie integracji, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej,
  • jest żołnierzem rezerwy,
  • pobiera rentę szkoleniową,
  •  pobiera świadczenie szkoleniowe,
  • podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako domownik lub małżonek rolnika, jeżeli zamierza podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza rolnictwem,
  • jest  pracownikiem w wieku 45 lat i powyżej
 
Szkolenia organizowane są w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych i innych kwalifikacji, zwiększających szansę na podjęcie lub utrzymanie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej szczególnie w przypadku braku kwalifikacji zawodowych, konieczności zmiany lub    uzupełnienia kwalifikacji, utraty  zdolności do wykonywania pracy w dotychczas  wykonywanym zawodzie, braku umiejętności aktywnego poszukiwania pracy.
Szkolenie odbywają się w formie kursu, realizowanego według planu nauczania obejmującego przeciętnie nie mniej niż 25 godzin zegarowych w tygodniu, chyba że przepisy odrębne przewidują niższy wymiar szkolenia.
 Szkolenie może trwać do 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia
w danym zawodzie nie dłużej niż 12 miesięcy. W przypadku osób bez kwalifikacji zawodowych szkolenie może trwać do 12 miesięcy,  a w  sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie nie dłużej niż 24 miesiące.

Bezrobotnemu w okresie odbywania szkolenia, na które został skierowany przez Starostę przysługuje miesięczne stypendium, finansowane ze środków Funduszu Pracy w wysokości 120 % zasiłku pod warunkiem, że liczba godzin szkolenia wynosi nie mniej niż 150 godzin miesięcznie. W przypadku niższego wymiaru godzin szkolenia wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie, z tym ze stypendium nie może być niższe niż 20% zasiłku.

Bezrobotnemu skierowanemu na szkolenie przez Starostę, który w trakcie szkolenia podjął zatrudnienie, przysługuje stypendium w wysokości 20% zasiłku, niezależnie od wymiaru godzin szkolenia, od dnia podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej do dnia zakończenia szkolenia. Od stypendium tego nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne.

Stypendium nie przysługuje jeżeli w okresie odbywania szkolenia bezrobotnemu przysługuje z tego tytułu inne stypendium, dieta lub innego rodzaju świadczenie pieniężne w wysokości równej lub wyższej niż stypendium, o którym mowa.
Bezrobotnemu uprawnionemu w tym samym okresie do stypendium oraz zasiłku przysługuje prawo wyboru świadczenia.
Skierowanie na szkolenie bezrobotnego, w przypadkach zawodów wymagających szczególnych predyspozycji psychofizycznych, powinno być poprzedzone określeniem przez doradcę zawodowego powiatowego urzędu pracy predyspozycji do wykonywania zawodu, który osoby te uzyskają w wyniku szkolenia. W uzasadnionych przypadkach szkolenie może być poprzedzone skierowaniem na badania lekarskie lub psychologiczne finansowane z Funduszu Pracy.
Osoby bezrobotne zamierzające uczestniczyć bez skierowania starosty w szkoleniach organizowanych przez inny podmiot niż powiatowy urząd pracy mają obowiązek powiadomić o tym fakcie Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu w terminie 7 dni przed rozpoczęciem szkolenia.
 
Szkolenia grupowe i indywidualne

Zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu oferuje szkolenia grupowe i indywidualne.

Szkolenia grupowe organizowane są według planu szkoleń sporządzonego w oparciu
o analizę rynku pracy oraz potrzeby szkoleniowe zgłaszane przez bezrobotnych.
Plan szkoleń sporządzany jest  na okres jednego roku z uwzględnieniem środków finansowych przewidzianych na tę formę wsparcia.
 

Szkolenia indywidualne

Starosta może skierować  bezrobotnego na wskazane przez niego szkolenie, jeżeli uzasadni on celowość tego szkolenia, a jego koszt w części finansowanej z  Funduszu Pracy w danym roku nie przekroczy 300 % przeciętnego wynagrodzenia.

 
Stypendium szkoleniowe

Osobie posiadającej status bezrobotnego w okresie odbywania szkolenia, na które został skierowany przez starostę przysługuje stypendium finansowane ze środków Funduszu Pracy.

 
Wysokość stypendium w okresie odbywania szkolenia wynosi miesięcznie 120% zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin; w przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin szkolenia wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie do ilości godzin szkolenia w danym miesiącu, z tym że stypendium nie może być niższe niż 20 % zasiłku.

 

Bezrobotnemu uprawnionemu w tym samym okresie do stypendium oraz zasiłku przysługuje prawo wyboru świadczenia.
Bezrobotnemu skierowanemu na szkolenie przez Starostę, który w trakcie szkolenia podjął zatrudnienie, przysługuje stypendium w wysokości 20% zasiłku, niezależnie od wymiaru godzin szkolenia, od dnia podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej do dnia zakończenia szkolenia. Od stypendium tego nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne.
 
Pożyczka szkoleniowa

Na wniosek bezrobotnego lub poszukującego pracy z Funduszu Pracy może być udzielona pożyczka na sfinansowanie kosztów szkolenia do wysokości 400% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu podpisania umowy pożyczki w celu umożliwienia podjęcia lub utrzymania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej. Pożyczka ta jest nieoprocentowana a okres jej spłaty nie może przekroczyć 18 miesięcy
od ustalonego w umowie dnia zakończenia szkolenia.        
W przypadku wykorzystania pożyczki na cele inne niż określone w umowie, niepodjęcia lub nieukończenia szkolenia pożyczka podlega bezzwłocznemu zwrotowi w całości, wraz 
z odsetkami ustawowymi.   Odsetki ustawowe ustala się także od kwoty pożyczki niespłaconej w terminie. 

Refundacja kosztów studiów podyplomowych
 
Na wniosek bezrobotnego lub poszukującego pracy możliwe jest  sfinansowanie ze środków Funduszu Pracy koszty studiów podyplomowych należne organizatorowi studiów,
do wysokości 100%, jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia.
Bezrobotnemu, któremu przyznano dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych, za okres uczestnictwa w zajęciach  przewidzianych programem studiów przysługuje stypendium w wysokości 20% zasiłku.
W przypadku gdy  uczestnik w trakcie odbywania studiów podyplomowych podejmie zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą nie zawiesza się wypłaty stypendium i dofinansowania kosztów tych studiów do planowanego terminu ich zakończenia.
W przypadku przerwania studiów z winy uczestnika kwota dofinansowania podlega zwrotowi.
Poszukującemu pracy w okresie odbywania studiów podyplomowych stypendium nie przysługuje.
 
  
Finansowanie kosztów egzaminów
 
Finansowanie kosztów egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw, dyplomów, zaświadczeń, określonych uprawnień zawodowych lub tytułów zawodowych oraz koszty uzyskania licencji niezbędnych do wykonywania danego zawodu, może być finansowane ze środków Funduszu Pracy na wniosek bezrobotnego lub poszukującego pracy do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
 
Szczegółowe informacje dostępne są w:
 
 
Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu
ul. Laskowa 4a
05-600 Grójec
pokój nr 207, tel: (0-48) 664-80-56
 
 
Druki wniosków wydawane są w pokoju nr 207 lub można je pobrać ze strony w części:
 
„Druki do pobrania”
 
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20.04.2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
 (tekst jednolity Dz.U. z 2008 r. Nr. 69, poz. 415 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 września 2010 r.
 w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku pracy (Dz.U. Nr 177, poz. 1193)

 

 

 

 

Ilość odwiedzin: 10124
Nazwa dokumentu: Szkolenia
Podmiot udostępniający: Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu
Osoba, która wytworzyła informację: administrator
Osoba, która odpowiada za treść: administrator
Osoba, która wprowadzała dane: Administrator
Data wytworzenia informacji: 2005-10-07 13:57:01
Data udostępnienia informacji: 2005-10-07 13:57:01
Data ostatniej aktualizacji: 2011-03-17 10:52:04

Wersja do wydruku...

Rejestr zmian...

corner   corner