Prace interwencyjne
Prace interwencyjne – jest to zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę, które nastąpiło w wyniku umowy zawartej ze starostą i ma na celu wsparcie osób będących w szczególnie niekorzystnej sytuacji na rynku pracy i w bardzo niekorzystnej sytuacji na rynku pracy.
Do wykonywania pracy w ramach prac interwencyjnych mogą być kierowane osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy, które są:
· bezrobotnymi do 25. roku życia;
· bezrobotnymi długotrwale albo po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego albo kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka;
· bezrobotnymi powyżej 50. roku życia;
· bezrobotnymi bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego;
· bezrobotnymi samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia;
· bezrobotnymi, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia;
· bezrobotnymi niepełnosprawnymi.
Pracownik zatrudniony w ramach pomocy w formie subsydiów płacowych na rekrutację pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji musi być uprawniony do nieprzerwanego zatrudnienia przez minimum 12 miesięcy, a Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę tylko w przypadku naruszenia przez pracownika obowiązków pracowniczych.
Pracownik zatrudniony w ramach pomocy w formie subsydiów płacowych na rekrutację pracowników znajdujących się w bardzo niekorzystnej sytuacji musi być uprawniony do nieprzerwanego zatrudnienia przez minimum 24 miesięce, a Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę tylko w przypadku naruszenia przez pracownika obowiązków pracowniczych.
"Pracownik znajdujący się w szczególnie niekorzystnej sytuacji" oznacza każdą osobę, która:
· jest bez stałego zatrudnienia za wynagrodzeniem w okresie ostatnich sześciu miesięcy;
· nie ma wykształcenia ponadgimnazjalnego lub zawodowego (ISCED 3);
· jest w wieku ponad 50 lat;
· jest osobą dorosłą mieszkającą samotnie, mającą na utrzymaniu co najmniej jedną osobę;
· lub pracuje w sektorze lub zawodzie w państwie członkowskim, w którym dysproporcja kobiet i mężczyzn jest co najmniej 25 % większa niż średnia dysproporcja we wszystkich sektorach gospodarki w tym państwie członkowskim i należy do tej grupy stanowiącej mniejszość; lub jest członkiem mniejszości etnicznej w państwie członkowskim, który w celu zwiększenia szans na uzyskanie dostępu do stałego zatrudnienia musi poprawić znajomość języka, uzupełnić szkolenia zawodowe lub zwiększyć doświadczenie zawodowe.
"Pracownik znajdujący się w bardzo niekorzystnej sytuacji" oznacza każdą osobę, która jest bezrobotna przez co najmniej 24 miesiące.
Kosztami kwalifikującymi się do objęcia pomocą są ponoszone w okresie 12 lub 24 miesięcy przez pracodawcę koszty płac nowych pracowników, na które składają się:
· wynagrodzenia brutto,
· opłacone od wynagrodzeń obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne.
Maksymalna intensywność pomocy brutto na rekrutację pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub bardzo niekorzystnej sytuacji nie może przekroczyć 50 % kosztów kwalifikujących.
Pomoc w formie subsydiów płacowych na rekrutację pracownika znajdującego się
w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub bardzo niekorzystnej sytuacji jest udzielana, jeżeli utworzone miejsce pracy powoduje wzrost netto:
· ogólnej liczby pracowników u danego pracodawcy oraz
· liczby pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub bardzo niekorzystnej sytuacji
- w porównaniu ze średnią z ostatnich 12 miesięcy.
W przypadku, gdy rekrutacja takich pracowników nie powoduje wzrostu netto liczby pracowników w danym przedsiębiorstwie w porównaniu ze średnią za poprzednie 12 miesięcy powodem zwolnienia zapełnionego ten sposób etatu może być:
· dobrowolne rozwiązanie stosunku pracy ,
· niepełnosprawność,
· przejście na emeryturę z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego ,
· dobrowolne zmniejszenie wymiaru czasu pracy a nie redukcja etatu ,
· zgodne z prawem zwolnienie za naruszenie obowiązków pracowniczych a nie redukcja etatu
Urząd Pracy refunduje pracodawcy, który zatrudnił w ramach prac interwencyjnych na okres do 6. miesięcy skierowanych bezrobotnych w szczególnie niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych, w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie przekraczającej jednak kwoty ustalonej jako iloczyn liczby zatrudnionych w miesiącu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz kwoty zasiłku, obowiązującej w ostatnim dniu zatrudnienia każdego rozliczanego miesiąca i składki na ubezpieczenie społeczne od refundowanego wynagrodzenia.
Urząd Pracy refunduje pracodawcy, który zatrudnił w ramach prac interwencyjnych co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy na okres do 6. miesięcy skierowanych bezrobotnych pozostających w szczególnie niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie przekraczającej jednak kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdą osobę bezrobotną.
Urząd Pracy może refundować pracodawcy, który zatrudnił w ramach prac interwencyjnych bezrobotnych do 25. roku życia, długotrwale bezrobotnych lub kobiety bezrobotne, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka; bezrobotnych, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia; lub bezrobotnych niepełnosprawnych nawet przez okres do 12 miesięcy.
Urząd Pracy może refundować - w ramach prac interwencyjnych - przez okres do 24 miesięcy część kosztów wynagrodzenia zatrudnionej osoby bezrobotnej w wieku powyżej 50 lat. Jeżeli do pracy w ramach prac interwencyjnych są kierowani bezrobotni powyżej 50 roku życia, którzy:
· spełniają warunki konieczne do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego - refundacja jest przyznawana w wysokości do 80 % minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia;
· nie spełniają warunków koniecznych do uzyskania świadczenia przedemerytalnego - refundacja jest przyznawana w wysokości do 50 % minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.
Zainteresowany pracodawca powinien złożyć Wniosek o zorganizowanie i finansowanie prac interwencyjnych, zawierając w nim dane dotyczące oferowanych przez siebie stanowisk pracy i wymagań kwalifikacyjnych kandydatów do zatrudnienia.
Do wniosku dołączyć należy: Załączniki:
· Kserokopię dokumentu poświadczającego formę prawną istnienia firmy (zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wpis do rejestru sądowego lub inne).
· Kserokopię zaświadczenia o nadaniu nr REGON.
· Kserokopię decyzji o nadaniu nr NIP.
· Zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu w opłatach (w przypadku jednostek budżetowych oświadczenie Głównego Księgowego o niezaleganiu).
· Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu w opłatach (w przypadku jednostek budżetowych oświadczenie Głównego Księgowego o niezaleganiu)
· Deklaracje RCX za ostatnie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku – dotyczy podmiotów będących przedsiębiorcami
· Informacja o pomocy publicznej – (wzór formularza Dz. U. Nr 191, poz.1960) – dotyczy podmiotów będących przedsiębiorcami
· Zgłoszenie wolnego miejsca pracy.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku konieczne będzie:
· podpisanie umowy o organizację prac interwencyjnych, w której zostaną określone warunki zatrudnienia bezrobotnych,
· skierowanie przez Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu bezrobotnych do wykonywania prac interwencyjnych.
Druki wniosków można pobrać ze strony internetowej w części :
„Druki do pobrania”
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 664-80-53 lub osobiście w pokoju nr 206
Podstawy prawne
· Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy( Dz. U. z 2008r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.).
· Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 stycznia 2009r. w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (Dz. U. Nr 5, poz. 25).
· Rozporządzenie Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (Dz. Urz. UE L 214 z 09.08.2008, str. 3).
Roboty Publiczne
Roboty publiczne – jest to zatrudnienie bezrobotnego w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy przy wykonywaniu prac organizowanych przez gminy, organizacje pozarządowe statutowo zajmujące się problematyką: ochrony środowiska, kultury, oświaty, kultury fizycznej i turystyki, opieki zdrowotnej, bezrobocia oraz pomocy społecznej, a także spółki wodne i ich związki, jeżeli prace te są finansowane lub dofinansowane ze środków samorządu terytorialnego, budżetu państwa, funduszy celowych, organizacji pozarządowych, spółek wodnych i ich związków
Do robót publicznych w pełnym wymiarze czasu pracy, przez okres do 6 lub 12 miesięcy, Urząd Pracy może skierować osoby bezrobotne:
· długotrwale albo po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego albo kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,
· bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,
· samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia
· które po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęły zatrudnienia,
· niepełnosprawne.
Do wykonywania, przez okres do 6 miesięcy, pracy niezwiązanej z wyuczonym zawodem w wymiarze nieprzekraczającym połowy wymiaru czasu pracy w ramach robót publicznych Urząd Pracy może skierować osoby bezrobotne:
· do 25 roku życia,
· długotrwale lub kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,
w szczególności bezrobotnych zobowiązanych do alimentów na mocy odrębnych przepisów.
Organizator robót publicznych zobowiązany jest do:
· złożenia odpowiedniego wniosku,
· zawarcia umowy ze Starostą Grójeckim,
· utworzenia określonych w umowie stanowisk pracy,
· zawarcia ze skierowanymi przez urząd bezrobotnymi umów o pracę na czas określony.
Urząd Pracy po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zawiera z organizatorem robót publicznych stosowną umowę, kieruje odpowiednich kandydatów do pracy oraz refunduje organizatorowi robót publicznych przez okres do 6 lub 12 miesięcy część kosztów poniesionych na wynagrodzenia (przy pełnym wymiarze czasu pracy).
Refundacja nie może przekroczyć jednak 50% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego na koniec każdego miesiąca i składki na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.
Do wniosku dołączyć należy( Załączniki):
· Kserokopię dokumentu poświadczającego formę prawną działania firmy (pracodawcy).
· Kserokopię zaświadczenia o nadaniu nr REGON.
· Kserokopię decyzji o nadaniu nr NIP.
· Oświadczenie Organizatora o niezaleganiu w opłatach w Urzędzie Skarbowym oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
- Oświadczenie Pracodawcy o niedokonaniu zwolnień grupowych w okresie ostatnich 6-ciu miesięcy.
Druki wniosków można pobrać ze strony internetowej w części :
„Druki do pobrania”
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 664-80-53 lub osobiście w pokoju nr 206
Podstawy prawne
· Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy( Dz. U. z 2008r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.).
· Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 stycznia 2009r. w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (Dz. U. Nr 5, poz. 25).
· Rozporządzenie Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (Dz. Urz. UE L 214 z 09.08.2008, str. 3).