- Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej
Starosta ze środków Funduszu Pracy lub Europejskiego Funduszu Społecznego może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia. (art. 46 ust.1 ustawy)
[W przypadku, gdy działalność podejmowana jest na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego wysokość dotacji nie może przekraczać: 4-krotności przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka-założyciela spółdzielni, 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka spółdzielni przystępującego do niej po założeniu spółdzielni.]
Bezrobotny zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy , zamierzający rozpocząć działalność gospodarczą, może złożyć do Urzędu Pracy Wniosek o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej .
Wniosek ten określa:
- kwotę wnioskowanych środków;
- rodzaj działalności gospodarczej, którą bezrobotny zamierza podjąć;
- przewidywane efekty ekonomiczne prowadzenia działalności gospodarczej
- kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności oraz źródła ich finansowania,
- szczegółową specyfikację i harmonogram zakupów w ramach wnioskowanych środków
· działania na rzecz uruchomiania przyszłej działalności,
· wskazanie zabezpieczania zwrotu środków,
· przewidywane efekty ekonomiczne prowadzenia działalności gospodarczej.
- rodzaj załączników, które należy dołączyć (np. niezbędnych zezwoleń, odbytych szkoleń)
Przed złożeniem Wniosku, należy dokładnie zapoznać się z Regulaminem, dotyczącym przyznawania bezrobotnemu jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej.
W momencie składania, Wniosek powinien być przygotowany przez Wnioskodawcę w sposób, zakładający kompletne przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Oznacza to, że Wnioskodawca zaplanował poszczególne kroki i rozwiązania oraz podjął wszelkie niezbędne decyzje, dotyczące założenia i prowadzenia własnej działalności.
Sposób wypełnienia i uzasadnienie Wniosku powinno przekonać Komisję, że przyznając środki, dobrze wyda pieniądze publiczne.
Urząd Pracy o uwzględnieniu lub odmowie uwzględnienia wniosku powiadamia bezrobotnego na piśmie w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku kompletnego i prawidłowo sporządzonego wraz z załącznikami .
W przypadku nieuwzględnienia wniosku Urząd Pracy podaje przyczynę odmowy.
Druki wniosków wydawane są w pokoju nr 207 lub można je pobrać ze strony internetowej w części :
„Druki do pobrania”
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 664-80-55
Podstawy prawne
· Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy( Dz. U. z 2008r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.).
· Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 kwietnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego , przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz form zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków (Dz. U. Nr 62 , poz. 512 z późn. zm.)